Druhá verze headsetu HTC Vive

Na začátku tohoto roku od 5. 1. do 9. 1. v Las Vegas proběhl největší světový veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES) 2016, kde bylo k vidění spoustu zajímavých kousků. Mezi nimi byla i druhá verze HTC Vive, která má nyní označení HTC Vive Pre, a tak se podíváme, jaké změny jsou od předešlé verze.

U druhé verze se především změnil celkový desing headsetu, ale také ovladačů a senzorů. Brýle jsou nyní menší, lehčí a navíc lépe drží na hlavě díky vyztuženému pásku. Na straně je nově přidán jack pro připojení sluchátek a další novinkou na přední straně brýlí je integrovaná kamera. Dejme tomu, že máme prázdnou místnost, kde budeme v celém jejím prostoru headset používat a v rohu bude stůl s počítačem. Při používání samozřejmě nechceme, abychom si o tento stůl zlomili nohu, a tak díky kameře si nastavíme zónu, kde se můžeme pohybovat a headset nás potom upozorní, že jsme v blízkosti této zóny. Kamera jde také použít k normálním účelům. Např. pokud se chceme napít, napsat něco na klávesnici nebo jen pohled kolem sebe co se děje, když máme brýle na hlavě a nic nevidíme.

Dále se malinko změnila optika v zařízení. U první verze se objevoval nechtěný zrcadlový efekt mezi čočkou a samotným displayem. Nyní tento problém vývojáři vylepšili díky lepší kalibraci čoček. Ovladače mají teď o něco jiný tvar, protože se stávalo, že paprsky, které byly vysílány do senzorů na zdech, byly blokovány díky druhému ovladači a následná přesnost nebyla taková, jaká by měla. Integrované baterie v ovladačích vydrží o něco déle, touchpady na obou ovladačích jsou nyní více přesnější a některá tlačítka změnila svojí pozici. Displaye jsou o něco jasnější a jinak parametry zůstávají stejné. Rozlišení stále 1080×1200 při 90 snímcích za vteřinu.

Datum vydání bude někdy v dubnu tohoto roku a cena nebyla zatím oficiálně specifikována. Odhady jsou okolo 18 000 korun. Pro více informací je zde odkaz na video.